Naktinis vaiko maitinimas

Kada jo nebereikia?

Vaiko maitinimo ir miego ryšys yra bene viena labiausiai tėvams klausimų keliančių temų. Kai kuriuose informaciniuose šaltiniuose rašoma, jog tai – „blogas miego įprotis“, taip pat siūloma nutraukti maitinimus nakties metu vaikui sulaukus X amžiaus ar tam tikro svorio.

O kaip yra iš tiesų?

Vos gimusio vaikelio skrandis talpina iki 20 ml pieno, jo dydis – beveik kaip vyšnia, pirmosios gyvenimo savaitės pabaigoje jis paauga iki 45-60 ml. talpos, o besibaigiant pirmajam mėnesiui jau talpina kiek daugiau nei 100 ml. Net ir skrandžiui augant, tai be kokiu atveju yra labai nedideli kiekiai, todėl kūdikis nakties metu dar gali atsibusti pavalgyti, ir ne kartą. Vaikų naktinis miegas vidutiniškai trunka apie 9-11 val., o tiek laiko nevalgę nevisada išbūname ir mes, suaugusieji, tiesa?

Tai, kiek maitinimų reikės, priklauso nuo mažylio organizme vykstančio metabolizmo greičio, kalorijų poreikio. Tai – labai individualu. Vieniems vaikams naktinių maitinimų nebereikia nuo pusmečio, kiti dar ir būdami metų laiko (ir vyresni) valgo naktimis.

Naktiniai atsibudimai yra būdingi ir natūralūs daugeliui kūdikių, pavyzdžiui vieno mokslinio tyrimo išvadose teigiama, kad naktį vidutiniškai bent kartą atsibunda apie 78,6 proc. 6-12mėn. amžiaus vaikų, o iš jų bent kartą yra maitinami 61,4 proc. mažylių. Svarbu pabrėžti, kad atsibudimų dažnis nepriklauso nuo maitinimo būdo – mamos pieno ar adaptuoto mišinio. Pastebėta, kad daugiau kieto maisto ar mišinio dienos metu suvalgę vaikai, nakties metu valgė mažiau, tačiau... vis tiek atsibusdavo. Taigi, mintis kuo labiau primaitinti mažylį vakare, nebūtinai suretins atsibudimų skaičių.

Beje, pastebėta, kad naktiniai atsibudimai (o kartu ir maitinimai) natūraliai retėjo vaikui augant, ir tai suteikia vilties!

Ar tikrai maitinimas migdant yra blogas miego įprotis?

Galbūt jums yra tekę skaityti, jog migdymas maitinimų yra „blogas miego įprotis“, kuriuo šiukštu negalima naudotis, tačiau žinant, kaip veikia žmogaus organizmas, nesunku suprasti, jog tai nėra logiškas, fiziologiją atitinkantis patarimas.

Kūdikiui valgant, jo organizmas pradeda išskirti su sotumu ir miegu susijusius hormonus – cholecistokininą, leptiną bei smegenų neurotropinį faktorių, taigi valgant natūraliai mažėja apetitas ir didėja mieguistumas. Turbūt galėtumėte lengvai prisiminti ir save po sočių, gardžių pietų – miegas tikrai suima pakankamai lengvai ir stipriai, tiesa? Taip nutinka ir kūdikiams. Suprantant šį fiziologinį sotumo ir miego ryšį, dalis programų, skirtų vaikų miego gerinimui, akcentuoja žindymo/maitinimo naudą migdant kūdikius ir vaikus. Pastangos neleisti vaikui užmigti maitinimo metu ir taip vengiant „blogų miego asociacijų“, gali didinti tėvų nerimą, stresą, nepasitikėjimą savo jėgomis, sutrikdyti kūdikio miego ir būdravimo ciklus. Kuo mažesnis vaikelis, tuo trumpiau tarp maitinimų jis gali būdrauti: pavalgius tenka pakeisti sauskelnes, tada vėl pamaitinti, ir kūdikis natūraliai vėl nori miegoti, tad patarimas neleisti užmigti valgant gali tapti tiesiog... neįgyvendinamas.

Naktiniai maitinimai labai svarbūs ir žindančiai mamai: nustatyta, jog per dieną vaikelį žindant mažiau nei 7 kartus arba išlaikant ilgesnius nei 6 val. tarpus tarp žindimų naktį, gali pradėti mažėti pagaminamo pieno kiekis, o pirmąjį naujagimio mėnesį nerekomenduojama išlaikyti ilgesnes nei 3 val. pertraukas tarp maitinimų.

O jei atsibudimai pavalgyti naktį itin dažni?

  • Įvertinkite dieninius maitinimus:

  • ar vaikelio žindymas yra efektyvus (girdimi nurijami gurkšniai, kūdikis tarp maitinimų atrodo sotus, užmiega, pakankamai šlapinasi ir tuštinasi, o jo svoris auga pakankamai)?

  • ar jis noriai valgo kietą maistą?

  • galbūt dieną maitinimų metu jis būna labai išsiblaškęs, aktyviai stebi aplinką, todėl maitinimai yra labai trumpi? Nuo 3 mėn. kūdikiai daug aktyviau pastebi visa aplinkui ir maitinimų metu gali sunkiai susikaupti, todėl naktimis (kai tylu ir ramu), valgo daugiau ir taip susirenka paros kalorijų likutį.

  • ar migdydamasis vakare kūdikis suvalgo visą mišinio porciją/užmiega žindymo eigoje?

Jei kyla dvejonių dėl mažylio maitinimo, būtinai pasitarkite su žindymo konsultantu (CLC, IBCLC) arba mažylio gydytoju.

  • Pabandykite pailginti naktinį maitinimą – jei jis trunka vos kelias minutes, pabandykite jį pratęsti.

  • Atraskite naujų migdymo būdų/miego asociacijų.

  • nėra nieko blogo migdyti kūdikius maitinimu/žindymu, jei tai tinka jums, veikia greitai ir užtikrintai.

  • esant pokyčių poreikiui, visada galima pabandyti mažylį pripratinti prie naujų migdymosi būdų. Tai daryti rekomenduojama nuo 6 mėn., nes iki šio laikotarpio labai sunku suprasti iš alkio ar dėl raminimosi valgo kūdikis, o ir mamos pienas/pieno mišinys šiuo laikotarpiu yra vienintelis maisto šaltinis.

  • maitinimas natūraliai yra labai stipri miego asociacija (artumas, hormonai...), todėl keičiant ją į kitą reikia apsišarvuoti kantrybe. Be to, miego asociacijų keitimas nebūtinai sumažins naktinių atsibudimų skaičių.

  • Atmeskite „raudonąsias miego vėliavėles“.

  • Kūdikis gali atsibusti dėl daugybės priežasčių, ir jei šie atsibudimai yra labai dažnį (po kiekvieno miego ciklo, t.y. kas 45-60 min.), verta tapti detektyvu ir pastebėti, kas gi vyksta. Atkreipkite dėmesį, ar...

  • mažylis nemiega išsižiojęs

  • miegodamas neskleidžia papildomų kvėpavimo garsų – knarkimas, šnarpštimas

  • neįprastai staigiai, nevalingai nejudina rankų ar kojų

  • nėra bėrimų, odos išsausėjimų

  • ilgo raminimo

  • kūdikis/vaikas nepradėjo ilgiau, skausmingiau verkti

  • pilvo pūtimo, pasikeitusių išmatų, gausaus atpylinėjimo

  • maitinimas yra sklandus.

Tai kada jau galiu nebemaitinti naktį?

Laikas, kada mažyliams nebereikia naktinių maitinimų yra labai individualus. Vieni naktinių maitinimų atsisako patys, natūraliai, daliai – prireikia tėvų inicijuojamų pokyčių. jei nežinote, ar jau laikas, pabandykite atsakyti į šiuos klausimus:

  • ar mano vaikui jau yra 12 mėn.? (iki 12 mėn. mamos pienas ar adaptuotas pieno mišinys yra pagrindinis maisto šaltinis, todėl iki šio laiko nėra rekomenduojama visiškai atsisakyti naktinių maitinimų).

  • kaip mano mažylis dienomis valgo kietą maistą?

  • ar darbar vaikelis neišgyvena sunkaus etapo – atsiskyrimo nerimas, dantų dygimas, kt.?

  • ar mažylio svoris auga gerai?

  • ar aš/mano partneris turime pakankamai jėgų ir kantrybės šiuo metu įvesti naujas miego asociacijas?

  • ar mano krūtys nėra linkusios į laktostazes (pieno sąstovį), mastitus? Kaip galėsiu sau padėti, kai naktinių maitinimų bus mažiau?

  • ar tikiuosi, jog naktinių maitinimų atsisakymas padės pagerinti vaiko miegą?

  • ar jau apsvarčiau, kokios priežastys gali lemti dažnus mano vaiko atsibudimus nakties metu?

Norite daugiau patarimų, sprendimų ir palaikymo įgyvendinant mažylio naktinio maitinimo pokyčius? Tuomet susitikime individualioje konsultacijoje! Savo užklausas ir nerimą galite siųsti į kiskiaisapnuoja@gmail.com arba čia.

Su šiltais linkėjimais –

Vytenė